Súdny dvor EÚ rozhodol v prípade Schrems, Safe Harbour rozhodnutie Komisie vyhlásené za neplatné.

Včera v dopoludňajších hodinách rozhodol Súdny dvor EÚ očakávaný spor vo veci Schrems (C -362/14), týkajúci sa poskytovania osobných údajov z Európskej únie do Spojených štátov. Po vydaní stanoviska generálneho advokáta Bota len v septembri, súd rozhodol fakticky už po dvoch týždňoch od jeho zverejnenia, čo vyvolalo prekvapivé reakcie.

Čítať ďalej: Súdny dvor EÚ rozhodol v prípade Schrems, Safe Harbour rozhodnutie Komisie vyhlásené za neplatné.

Za zlepšenie postavenia umelcov a vedcov – EISi pripravilo vzorové podanie na Ústavný súd SR

EISi pripravilo vzorové podanie na ústavný súd, ktorým by chcelo zlepšiť súčasné postavenie umelcov a vedcov. Podanie obsahuje „balíček“ troch problémov, na ktoré chce EISi upozorniť a ktoré svojou intenzitou zasahujú do ústavne garantovaných práv umelcov a vedcov.
 

Čítať ďalej: Za zlepšenie postavenia umelcov a vedcov – EISi pripravilo vzorové podanie na Ústavný súd SR

Štát čiastočne odstránil nedostatky v dodržiavaní štandardov, EISi naďalej nespokojné s informatizáciou verejnej správy

Po niečo menej ako roku, od kedy sa EISi postavilo voči praktike Ministerstva pôdohospodárstva, ktoré požadovalo použitie špecifického operačného systému, štát konečne umožňuje predaj poľnohospodárskej pôdy aj používateľom operačných systémov Mac OS X a GNU / Linux (distribúcie Debian, Ubuntu a Mint).

Čítať ďalej: Štát čiastočne odstránil nedostatky v dodržiavaní štandardov, EISi naďalej nespokojné s...

Ústavný súd SR zverejnil rozhodnutie o plošnom sledovaní občanov, obmedzil zákonodarcu do budúcnosti

V nadväznosti na tlačovú správu z apríla, Ústavný súd SR nedávno zverejnil plné znenie nálezu o zrušení plošného sledovania občanov, tzv. data retention. Nález bol vynesený na základe návrhu skupiny poslancov z roku 2012, ktorý iniciovalo EISi. Zároveň bol nález včera vyhlásený v Zbierke zákonov.

Čítať ďalej: Ústavný súd SR zverejnil rozhodnutie o plošnom sledovaní občanov, obmedzil zákonodarcu do budúcnosti

EISi sa pripojilo k iniciatíve za otvorené WiFi

EISi sa v predchádzajúcich dňoch pripojilo k iniciatíve za zachovanie otvorených WiFi sietí v Európskej únii, uskutočnenej v spolupráci s Electronic Frontier Foundation a ďalšími organizáciami. V liste skupina upozorňuje Súdny dvor Európskej únie na neblahé dôsledky vyžadovania uzamknutých WiFi sietí.

Čítať ďalej: EISi sa pripojilo k iniciatíve za otvorené WiFi

Ústavný súd SR zrušil plošné sledovanie občanov

Zákon, ktorý prikazoval široké plošné sledovanie občanov Slovenska sa stal minulosťou.  Ústavný súd SR totiž dnes s konečnou platnosťou vyhlásil plošné sledovanie občanov za protiústavné. Urobil tak v konaní, ktoré s pomocou 30 poslancov Národnej Rady SR iniciovala organizácia European Information Society Institute.

Čítať ďalej: Ústavný súd SR zrušil plošné sledovanie občanov

Zachovajme minimálnu úroveň ochrany osobných údajov – EISi sa pripája k otvorenému listu

V čase, keď vrcholia prípravy nového právneho rámca pre ochranu osobných údajov v Európskej únii, EDRi (European Digital Rights) – paneurópska inštitúcia združujúca organizácie pôsobiace v oblasti ochrany súkromia a občianskych práv – pripomína Európskej komisii sľub, ktorý dala európskym občanom.

Čítať ďalej: Zachovajme minimálnu úroveň ochrany osobných údajov – EISi sa pripája k otvorenému listu

Strana 1 z 10

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

Language

Podporte nás, robíme to pre Vás


Môj dar:Ďakujeme.sk

 kokso

 

 

 

 

EISI logotyp

 

 

European Information Society Institute je mimovládná organizácia, ktorá sa zaoberá prienikom technológií, práva a informačnej spoločnosti. EISi pôsobí aj ako neuniverzitné centrum pre výskum internetového práva a práva duševného vlastníctva.